O plemeni

Plemeno černý teriér bylo vyšlechtěno ve 2. Polovině 20. století moskevské chovatelské stanici „Krasnaja zvezda“. Tato stanice dostala od sovětské vlády úkol vyšlechtit nové služební plemeno, odolné vůči tvrdým klimatickým podmínkám v Rusku a všestranně využitelné pro potřeby armády. Vznik nového plemene je spojen se jménem generálmajora Medvěděva, který využil pro křížení mnoho plemen. Byli mezi nimi velký černý knírač, erdelterier, novofundlanďan, rotweiler, moskevská doga, moskevský vodolaz, jihoruský ovčák a další. Veřejnosti byli černí teriéři představeni poprvé v roce 1955 na Všesvazové zemědělské výstavě v Moskvě, kde získali vysoké ocenění. S pomocí nejlepších chovatelů a kynologických klubů byly nadále upevňovány žádoucí kvality co do vzhledu i povah.

Od 70. let 20. století se černí teriéři začali přivážet do ostatních evropských států.

FCI bylo plemeno přijato v březnu 1984, poslední platný standart byl přijat v roce 1996 pod číslem 327, černý terier byl zařazen do II. skupiny mezi molosy a pinče.

Černý terier je plemeno, které v sobě nese pracovní předpoklady, jeho instinkt pro ochranu pána, obydlí či teritoria je silně vyvinutý. Černý terier je dobře cvičitelný, lze se s ním věnovat sportovní i služební kynologii nebo  některým psím sportům. Přístup k němu musí být citlivý a laskavý a zároveň důsledný. Strohým drilem, hrubostí a tresty u černyše ničeho nedosáhneme kromě ztráty důvěry a vztahu. Při výchově a výcviku se lépe osvědčuje hra a pozitivní motivace.

Dobře vychovaný černyš nemá problémy přizpůsobit se změnám prostředí, je schopný svého pána následovat kamkoliv, cestovat, zůstat v klidu sám např. v hotelovém pokoji, pohybovat se v hlučném městském prostředí, neobtěžovat bezdůvodným štekáním. Vůči cizím lidem je rezervovaný, obezřetný, pokud si to přeje jeho pán, nechá se hladit, osahat, ošetřit.

Vlastní rodinu černyš miluje, všechny členy opakovaně nadšeně vítá po návratu odkudkoliv. V bytě nepřekáží, drží se na svém místě, odkud má přehled o dění.

Může být celoročně chován mimo dům, jeho srst ho dostatečně chrání před  zimou, nepohodou. Nesmíme však zapomínat, že kontakt s pánem je pro černyše nezbytný a tuto jeho potřebu dostatečně uspokojovat.

Je nutné počítat s tím, že péče o srst černého teriera je poněkud náročnější, vyžaduje pravidelné důkladné česání, občas potřebuje vykoupat, ostříhat. Důležité je pečovat o uši, drápy, zuby.

Černyš je mohutné plemeno, jehož štěňata rychle rostou. Je nutné jim poskytovat velmi kvalitní krmení a přiměřený přirozený pohyb.

Černý terier je vedle mé rodiny to nejlepší, co mě v životě potkalo!